Homework handout problem 4-2 joint costs payette canning company

Homework Handout Problem 4-2

Joint Costs

 

Payette Canning Company buys sweet corn from local farmers. They process the corn, can it, and sell it to food distributors. The company produces three types of corn: whole kernel, cream style and pimento flavored. Common measure is gallons.

                                                                               Pimento                   Cream                   Whole

                                Gallons at split off               10,000                   40,000                   50,000

                                Gallons at retail                      8,000                   36,000                   46,000

                                Price at split off                          $10                         $12                           $8

                                Price at retail                               $20                         $25                         $15

                                Separate costs                   $50,000              $130,000                 $80,000

Joint costs equal $400,000

Required:

  1. Allocate the costs based on the physical units method. Compute the total costs for each product under this approach.
  2. Allocate the costs based on the NRV method. Compute the total costs for each product using this approach.
  3. What is the third acceptable method?
  4. Which method most equitably allocates the costs to the various products?
Order a unique copy of this paper
(550 words)

Approximate price: $22

Basic features
  • Free title page and bibliography
  • Unlimited revisions
  • Plagiarism-free guarantee
  • Money-back guarantee
  • 24/7 support
On-demand options
  • Writer’s samples
  • Part-by-part delivery
  • Overnight delivery
  • Copies of used sources
  • Expert Proofreading
Paper format
  • 275 words per page
  • 12 pt Arial/Times New Roman
  • Double line spacing
  • Any citation style (APA, MLA, Chicago/Turabian, Harvard)

Our Guarantees

101papers.com is always working towards customer satisfaction. Our professional academic writers always aim at producing comprehensive papers that possess quality and originality at pocket-friendly prices. Students are assured that all their private information is safe with us.

Money-Back Guarantee

101papers.com provides a system where students can request for money-back in case they cancel the order or in the rare instances of dissatisfaction. The refund policy adheres to the company’s term and conditions on money-back.

Read more

Zero-Plagiarism Guarantee

While providing the best professional essay writing services, we guarantee all our students of plagiarism-free papers. All papers produced by our professional academic writers are checked against all web resources and previously completed papers to avoid plagiarism.

Read more

Free Revision Policy

In our urge to provide the best professional essay writing services, we guarantee students of free revision policy. The free revision policy is a courtesy service where students can request for unlimited for their completed papers. We always aim at achieving 100% customer satisfaction rates. The free revision policy is one among many of our major advantages.

Read more

Privacy Policy

At 101papers.com, every student is entitled to total security. Our professional academic writers are always committed to protecting all private information of our customers. We do not share any personal information with third parties. Additionally, we provide safe systems for all online transactions.

Read more

Fair-Cooperation Guarantee

Working with us is the greatest step towards achieving all your academic goals. We always deliver the best professional essay writing services as promised. We, therefore, expect all students to work cooperatively with us, as we work towards achieving our goal, your satisfaction. This way, all services will be delivered accurately and on time.

Read more

Calculate the price of your order

550 words
We'll send you the first draft for approval by September 11, 2018 at 10:52 AM
Total price:
$26
The price is based on these factors:
Academic level
Number of pages
Urgency